A hatodik alkalommal megrendezésre kerülő Fiatal Numizmaták Konferenciájának (FNK) ezúttal a kalocsai érsekség, az Astriceum Érseki Múzeum ad otthont.

Az FNK célja egyrészt tematikus megnyilatkozási felületet nyújtani a pályájuk elején járó kutatóknak, másrészt elősegíteni az ígéretes tehetségek szakmai fejlődését. Célja továbbá az is, hogy a legújabb kutatási eredmények minél szélesebb körben váljanak ismertté és alkalmazottá.

A konferencia fővédnökei:
Dr. Latorcai Csaba közigazgatási és területfejlesztési miniszterhelyettes
Dr. Bábel Balázs kalocsa-kecskeméti érsek és metropolita, múzeumigazgató

A konferencia időpontja: 2024. november 11–12. (hétfő–kedd)

A konferencia helyszíne: Astriceum Érseki Múzeum, Konferenciaterem (6300 Kalocsa, Szentháromság tér 2–3.)

Előadói szekció:
Az FNK előadója lehet bármely bölcsész, aki tudományosan megalapozott numizmatikai kutatásokkal foglalkozik, elvégezte legalább az alapképzést (BA) vagy hat félévet sikeresen abszolvált osztatlan és/vagy tanár szakos képzésben, és a konferencia időpontjáig 40. életévét még nem töltötte be. Jelentkezni jelentkezési lap kitöltésével és az előadás absztraktjának megküldésével lehet. A szekcióelnökökből álló eseti bizottság, a fentiekben meghatározott kitételektől az előadás megalapozott tudományos jelentőségére hivatkozva eltekinthet.

A konferencia nyelve: az absztraktokat és a vetített prezentációkat (ppt) angol nyelven kell elkészíteni, az előadás magyar, angol és német nyelven is megtartható.

Az előadókat kérjük, hogy az angol nyelvű absztraktjuk mellé küldjenek egy olyan képet a Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. email címre, ami az előadásuk témáját a leginkább körvonalazza.

A konferencia tervezett szekciói:
1. A pénzverés kezdetétől a magyar államalapítás koráig (1000-ig),
2. A magyar államalapítás korától a késő középkor végéig (1000–1526),
3. Kora újkor (1526–1711),
4. Újkor (1711 után)

A konferencia előadásainak szerkesztett változatát nyomtatott kötet formájában tervezzük megjelentetni.

Az előadók számára szállást tudunk biztosítani.

Előadói jelentkezési lap (1. oldal):
https://forms.gle/qLv6vPtf5j7ePwzf8

Poszter szekció:
A Fiatal Numizmaták Konferenciája az elmúlt évek hagyományaihoz híven idén is lehetőséget biztosítunk a múzeumbarát civil önkénteseknek, hogy az általuk talált éremtani, vagy éremtani kapcsolódással bíró kiemelkedő jelentőséggel bíró leleteket poszter formájában bemutassák. Ezzel a közös célunk, hogy az általuk talált legfrissebb, és általában közöletlen numizmatikai szakanyagok létezése bekerülhessen a tudományos köztudatba. Poszterrel minden olyan civil önkéntes jelentkezhet, aki valamelyik magyarországi múzeummal együttműködésben van. A poszterek lehetőleg minden esetben tartalmazzák, hogy a bemutatott numizmatikai lelet melyik múzeum gyűjteményét gyarapítja.

Poszter követelmények:
Méret, tájolás: A0 álló elrendezés (841 × 1189 mm)
Ajánlott betűméretek: Cím: 46 pt; Szerzők: 42 pt; Törzsszöveg: 36 pt.
Betűstílus: Times New Roman
A poszter nyelve lehet magyar, angol, vagy német.

Poszter szekcióba jelentkezés (2. oldal):
https://forms.gle/qLv6vPtf5j7ePwzf8

A konferenciával kapcsolatos bármilyen kérdést, érdeklődést az alábbi címen várunk: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

Jelentkezési határidő: 2024. október 31.

 

 

Orgonabemutató a Kalocsa, Nagyboldogasszony Főszékesegyház Angster orgonáján

2024.05.18-án

Belépés díjtalan!

Orgonista: Hegedűs Gábor

Szeretnénk bemutatni e csodálatos hangszer megszólaltatóját, Hegedűs Gábor orgonistát, a Zeneművészeti Akadémia növendékét. Méltó utóda világhírű orgonaművészünk, Leányfalusi Vilmos karnagynak, aki több, mint 50 évet szolgált itt, papként s orgonaművészként, aki 2023. évben hunyt el.
Az ő nyomdokán halad s fejlődik orgonistánk, Gábor, tehetségét a következő darabok bemutatásával
hallhatjuk:

J. S. Bach - c-moll prelúdium és fúga BWV 546
J. S. Bach - Air a D-dúr szvitből
T. Dubois - In Paradisum
J. Bonnet - Matin Provencial
Ch. M. Widor - Andante Cantabile a 4. orgonaszimfóniából
Ch. Tournemire - Choral Alleluiatique

Hallgassák szeretettel!

2009-2016-ig tartó átfogó restaurációnk során a főtemplom teljességében megújult, mely során az Angster-Orgonagyár egyik legnagyobb, fennmaradt romantikus hangszere, a kalocsai Angster-orgona, teljes szerkezetében megújult.

Az orgonaszekrény felső aranyozott díszítményei közepén Haynald Lajos érsek címere látható, akinek nevéhez fűződik a hangszer mai arculata. 1876-ban rendelte meg azt a pécsi Angster Józseftől.

Több átépítés és bővítés után ma a hangszer 3 manuálos/pedálos játszóasztallal rendelkezik, 66 sípsora van. Ma mindösszesen 4430 síp vár arra, hogy a művész megszólaltassa. A legnagyobb síp több mint 5 méteres, a legkisebb síp alig 1 cm-es. Az elektro-pneumatikus rendszerű hangszer orgona elektronikával, gazdag hangszínkombinációs szerkezettel, úgynevezett ’setzer-kombinációval’ rendelkezik. A felújított sípok mellé, a hangzásvilág bővítésére úgynevezett spanyol Trombita 8’ regiszter az orgonaszekrény belsejébe épült be, a szem elől elrejtve.

Ezzel még teljesebben szólalnak meg e hangszeren orgonistánk, Hegedűs Gábor művészi játékai.