Orgonabemutató a Kalocsa, Nagyboldogasszony Főszékesegyház Angster orgonáján
2024.05.18-án
Belépés díjtalan!
Orgonista: Hegedűs Gábor
Szeretnénk bemutatni e csodálatos hangszer megszólaltatóját, Hegedűs Gábor orgonistát, a Zeneművészeti Akadémia növendékét. Méltó utóda világhírű orgonaművészünk, Leányfalusi Vilmos karnagynak, aki több, mint 50 évet szolgált itt, papként s orgonaművészként, aki 2023. évben hunyt el.
Az ő nyomdokán halad s fejlődik orgonistánk, Gábor, tehetségét a következő darabok bemutatásával
hallhatjuk:
J. S. Bach - c-moll prelúdium és fúga BWV 546
J. S. Bach - Air a D-dúr szvitből
T. Dubois - In Paradisum
J. Bonnet - Matin Provencial
Ch. M. Widor - Andante Cantabile a 4. orgonaszimfóniából
Ch. Tournemire - Choral Alleluiatique
Hallgassák szeretettel!
2009-2016-ig tartó átfogó restaurációnk során a főtemplom teljességében megújult, mely során az Angster-Orgonagyár egyik legnagyobb, fennmaradt romantikus hangszere, a kalocsai Angster-orgona, teljes szerkezetében megújult.
Az orgonaszekrény felső aranyozott díszítményei közepén Haynald Lajos érsek címere látható, akinek nevéhez fűződik a hangszer mai arculata. 1876-ban rendelte meg azt a pécsi Angster Józseftől.
Több átépítés és bővítés után ma a hangszer 3 manuálos/pedálos játszóasztallal rendelkezik, 66 sípsora van. Ma mindösszesen 4430 síp vár arra, hogy a művész megszólaltassa. A legnagyobb síp több mint 5 méteres, a legkisebb síp alig 1 cm-es. Az elektro-pneumatikus rendszerű hangszer orgona elektronikával, gazdag hangszínkombinációs szerkezettel, úgynevezett ’setzer-kombinációval’ rendelkezik. A felújított sípok mellé, a hangzásvilág bővítésére úgynevezett spanyol Trombita 8’ regiszter az orgonaszekrény belsejébe épült be, a szem elől elrejtve.
Ezzel még teljesebben szólalnak meg e hangszeren orgonistánk, Hegedűs Gábor művészi játékai.
- Találatok: 148